Constanta Cycling Team
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

GeoCycling Race 11 Noiembrie 2012 Empty GeoCycling Race 11 Noiembrie 2012 Mier Oct 10, 2012 12:52 pm1

LiveForCycling

LiveForCycling

Administrator
Administrator
GeoCycling , de la ce vine aceasta denumire si ce are in comun cu bicicleta .

Este simplu , geocaching-ul a luat amploare si in Romania dupa ce in state ca SUA se practica de ani buni iar pasionatii de acolo au alcatuit echipe , cluburi ce sa mai , este un nou trend pe piata .

Acum poate va intrebati ce inseamna geocaching , dupa cum se vede in imaginea alaturata totul tine de GPS si coordonate (latitudine si longitudine) , mai pe scurt trebuie sa ajungeti in locul indicat de coordonatele oferite . Acum ceva ani era mai dificil de "jucat" pentru ca era nevoie de un GPS in toata regula dar cum tehnologia avanseaza aproape majoritatea terminalelor GSM sunt dotate la ora actuala cu un modul GPS . Tot ce va trebuie este o aplicatie in care sa introduceti coordonate care poate fi descarcata in telefon si este disponibila pentru toate sistemele de operare (IOS , Android , Simbian , Windows , etc.)

Cu "Geo" am terminat , dar pe langa el este si "Cycling" , cred ca de aici toata lumea a inteles ca deplasarea spre coordonatele oferite o sa fie facuta pe bicicleta in echipe de cate 3 persoane . Presupun ca este imposibil in anul 2012 unul din 3 persoane sa nu dispuna de telefon cu GPS , aici ar fi primul motiv pentru care vor fi echipe , iar urmatorul este simplu ... este mai fun pe echipe decat individual .

Cum procedam ?
Cum o sa decurga concursul in mare :

Ziua concursului este 11 Noiembrie 2012 , orele 10:00 - 11:00 . Orasul in care se desfasoara : Constanta
Mai multe detalii care tin de programul competitiei in curand .

Toata lumea o sa primeasca la start cate un cartonas pe care o sa existe un set de coordonate (lat-long) dupa inmanarea lor participantii au 5min sa isi seteze aparatele dupa care indiferent daca sunt gata sau nu se da START-ul .

De tinut cont ca locatiile sunt putin mai greu de gasit pentru ca GPS-ul are o marja de 10-20m iar participantii trebuie sa aiba in vedere acest lucru cand vor cauta urmatoarele coordonate care , atentie , vor fi SCRISE CU SPRAY de culoare verde aprins pe asfalt , copaci , pereti ... depinde de locatie .

Poate va intrebati cum vor justifica participantii ca au fost prezenti in numar complet la punctul cu pricina , in anumite puncte pe traseu vor exista membri din staff care vor monitoriza echipele . Echipa care nu este vazuta in componenta completa langa coordonate este descalificata iar pentru validare se face o poza . Pe langa acest lucru toate echipele vor fi obligate sa aduca la sosire toate coordonatele prin care au trecut pe un carton oferit la START .

Toate locatiile se vor afla in limitele orasului cu acces pe asfalt , deci se poate participa si pe cursiere .

Locatia de sosire nu este divulgata , ea se afla prin parcurgerea tuturor coordonatelor din concurs . Locatia de sosire cat si startul sunt aceleasi pentru toti participantii .

Inscriere : http://geocyclingrace.blogspot.ro/p/inscriere.html

http://www.constantacyclingteam.tk

GeoCycling Race 11 Noiembrie 2012 Empty Re: GeoCycling Race 11 Noiembrie 2012 Sam Oct 13, 2012 11:29 am2

laurlook

laurlook

Forum Legend
Forum Legend
Intrebari?
PS: Si sa nu copiati!! Smile

GeoCycling Race 11 Noiembrie 2012 Empty Re: GeoCycling Race 11 Noiembrie 2012 Sam Oct 13, 2012 6:23 pm3

Andrei

Andrei

Forum Legend
Forum Legend
Am eu intrebari:
1. De la ce vine aceasta denumire si ce are in comun cu bicicleta?
2. Ce inseamna geocaching?
3. Cate persoane sunt in echipa?
4. Cand si unde va avea loc concursul? Detalii...
5. Ce dimensiune va avea cartonasul? Este aerodinamic? Este lucios? Biodegradabil?
6. Cu ce scriem pe cartonasul cu pricina?
7. Care sunt coordonatele?
8. Ce marja de eroare are GPS-ul?
9. Cum vom identifica reperele?
10. Spray-ul lasa urme albe? Contine substante care dauneaza mediului?
11. Ce nuanta de verde este?
12. Exista monitorizare pe traseu? Daca ne pierdem?
13. Pentru poza de validare cine vine cu aparatu`? Alb-negru, color, sepia, tip pasaport? Daca unul dintre participanti clipeste?
14. Se poate participa pe cursiere?
15. Plecam din locatii diferite?
16. Care este locatia de sosire?
17. Avem voie sa copiem?
18. E moca sau cu bani?
19. Premii este? Cati?
20. Da`fete au voie sa vina?
21. Dar sa participe?
22. Au voie echipe mixte?
23. Se premiaza separat?
24. Dar pentru ultimii clasati?
15. Pana la urma...cum se numeste concursul?
Daca mai am nelamuriri, "I`LL BE BACK!"

GeoCycling Race 11 Noiembrie 2012 Empty Re: GeoCycling Race 11 Noiembrie 2012 Sam Oct 13, 2012 7:04 pm4

veteranu

veteranu

SuperModerator
SuperModerator
Ma, tu esti "Gigi contra ".

GeoCycling Race 11 Noiembrie 2012 Empty Re: GeoCycling Race 11 Noiembrie 2012 Sam Oct 13, 2012 7:18 pm5

LiveForCycling

LiveForCycling

Administrator
Administrator
Aproape toate intrebarile au raspuns pe site .

http://www.constantacyclingteam.tk

GeoCycling Race 11 Noiembrie 2012 Empty Re: GeoCycling Race 11 Noiembrie 2012 Dum Oct 14, 2012 5:56 am6

Andrei

Andrei

Forum Legend
Forum Legend
Pai oare de unde m-oi fi inspirat?!?! Laughing

GeoCycling Race 11 Noiembrie 2012 Empty Re: GeoCycling Race 11 Noiembrie 2012 Dum Oct 14, 2012 7:11 am7

LiveForCycling

LiveForCycling

Administrator
Administrator
Cateva lamuriri despre partea tehnica care chiar sunt folositoare .

LAT : 44.168780
LON : 28.632002

Coordonatele GPS vor fi de acest gen , de exemplu cele de mai sus trebuie sa va conduca la Gara (puteti sa va calibrati aparatele)

Se pot folosi toate programele care permit aceste coordonate , unele cum este si Navigation din Android nu are o sectiune speciala unde sa fie scrise , ele se scriu in casuta care cere adresa separate de virgula .

De preferat toti participantii sa utilizeze un program gen IGO (se gaseste pentru toate sistemele de operare) care nu are nevoie de conectare la internet iar hartile sunt stocate in memoria telefonului .

http://www.constantacyclingteam.tk

GeoCycling Race 11 Noiembrie 2012 Empty Re: GeoCycling Race 11 Noiembrie 2012 Vin Noi 09, 2012 5:05 pm8

LiveForCycling

LiveForCycling

Administrator
Administrator
Concursul se amana pentru data de 18.11.2012 din motive intemeiate (nu am avut timp de 2 sapt sa ma ocup de nimic) . Speram sa se indrepte si vremea , pentru acest weekend prognoza nu este prea buna


Data limita pentru inscriere este 16.11.2012 . Online sa fie toata lumea inscrisa

Taxa de participare poate fi platita si in ziua concursului , sa fie mai usor .

http://www.constantacyclingteam.tk

GeoCycling Race 11 Noiembrie 2012 Empty Re: GeoCycling Race 11 Noiembrie 2012 Sam Noi 10, 2012 6:21 am9

Mario TmT

Mario TmT

Administrator
Administrator
Ma bag la arbitraj...

GeoCycling Race 11 Noiembrie 2012 Empty Re: GeoCycling Race 11 Noiembrie 2012 Sam Noi 10, 2012 7:01 am10

veteranu

veteranu

SuperModerator
SuperModerator
meecca a scris:Ma bag la arbitraj...
M-as baga si eu, dar la strans taxa Very Happy

GeoCycling Race 11 Noiembrie 2012 Empty Re: GeoCycling Race 11 Noiembrie 2012 Vin Noi 16, 2012 11:45 am11

LiveForCycling

LiveForCycling

Administrator
Administrator
UPDATE : Evenimentul se mai amana cu o saptamana din cauza numarului mic de echipe inscrise , in cazul in care pana vineri 23.11.2012 nu sunt inscrisi minim 50 participanti evenimentul nu se mai tine iar persoanele care au achitat taxa vor primi banii inapoi .

Noua data este : 25.11.2012 - am luat in considerare si o noua ora de Start .

Startul : 12:00
In functie de conditiile meteo se modifica traseul stabilit (traseul normal sau mai scurt)

Taxa de participare se poate plati si la fata locului , important este ca toate echipele sa fie inscrise pe siteul competitiei .

http://www.constantacyclingteam.tk

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum

 

Creeaza un forum | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discuții recente